Business Joomla Templates by iPage Hosting Review

Rethymnon

Nomos Rethymnon czyli najmniejsza prefektura na Krecie, położona między Górami Białymi z najwyższym szczytem Psiloritis 2456 m n.p.m. oraz łańcuchami górskimi Kedros 1777 m n.p.m. i Kryoneritis 1312 m n.p.m., jest symbolem wspaniałych wycieczek górskich, wspaniałych plaż, kreteńskich melodii, legendarnych jaskiń, zabytkowych klasztorów oraz innych równie ciekawych zabytków minionych epok. Odwiedzający ten region mogą zasmakować w lokalnej kuchni, szczególnie odwiedzając tradycyjne wioski górskie lub zamieszkać w wielu z pośród luksusowych hoteli oraz ośrodków wypoczynkowych.

Rethymnon jest trzecim pod względem wielkości miastem Krety, jego historia sięga okresu późnominojskiego i przez szereg lat przeżywało wielki rozwój i rozkwit. Widać tutaj zarówno wpływy weneckie jak i tureckie. Było ono także przez lata celem ataków pirackich, żeby się przez nimi obronić Wenecjanie zbudowali mury miejskie i Fortezze w XVI wieku. W XVII wieku władze nad miastem przejęli Turcy i rządzili tu aż do XIX wieku. Lata dominacji tureckiej zmieniły charakter miasta, z czasem coraz bardziej zacierały się ślady chrześcijańskie, kościoły przekształcano w meczety.

A co jeszcze warto zobaczyć oprócz Fortezzy? Z pewnością znajdujące się w pobliżu Muzeum Archeologiczne, w którym można podziwiać zabytku kultury minojskiej, posążki, naczynia, monety.

Warto obejrzeć też Fontannę Rimondi, wybrać się do Muzeum historyczno - folklorystycznego, gdzie zgromadzono przedmioty użytkowe z okresu XVII-XX w. Na trasie wędrówki powinien znaleźć się tez kościół św. Franciszka, jest to przepiękna bazylika z drewnianym dachem a także Meczet Nerandzes, który obecnie jest salą koncertową.

W odległości około 60 km od Rethymno znajduje się jeden z większych kurortów Krety czyli Agia Galini. Ta niezwykła miejscowość leży na wzgórzu, z którego widać Zatokę Messara. W miasteczku pełno krętych uliczek, białych domków, ale i luksusowych apartamentów. A wszystko to w pobliżu piaszczystej plaży i zacisznych zatoczek. Panują tutaj też doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych oraz do nurkowania. Kolejnym atrakcyjnym kurortem regionu jest Plakias znany z atrakcyjnych plaż, dobrze rozbudowanej bazy hotelowo – gastronomicznej. Warto też wybrać się do Preveli znanego jest z lasu palmowego oraz XVII - wiecznego klasztoru, który składa się z Kato Moni Preveli - części niestety zniszczonej, której nie można zwiedzać i leżącej 2 km dalej Piso Moni Preveli, która jest udostępniana zwiedzającym.