Business Joomla Templates by iPage Hosting Review

Lasithi

Kolejny nomos to Lasithi, płaskowyż ten wita turystów przybywających na wyspę od wschodu, jego stolicą jest Agios Nikolaos. Jest to region górzysty, na zachodzie leżą Góry Dikti, na wschodzie Góry Sitia. To tutaj znajduje się najpopularniejsza na wyspie jaskinia Dikte, znajduje się ona wysokości 1025 m n.p.m. na północnych zboczach góry Dikti. Ma ona powierzchnię 2000 m, jest dwupoziomowa, oświetlona, wyposażona w schody.

Wschód i południe to przepiękne plaże, które co roku przyciągają tysiące turystów. Oprócz leniuchowania na piaszczystych plażach można tutaj uprawiać wiele sportów wodnych, szczególnie dobre warunki maja tutaj wielbiciele windsurfingu.

Z kolei amatorzy czynnego wypoczynku powinni się wybrać do zachodniej części Lasithi, gdzie można odbywać piesze wędrówki po pagórkach oraz jaskiniach. Lasithi to również miejsce, gdzie natrafimy na ślady kultury minojskiej szczególnie w miejscowości Gournia, również Wenecjanie odcisnęli tu swój ślad czego niewątpliwym przykładem jest forteca na niezamieszkanej obecnie Wyspie Spinalonga, która leży w Zatoce Mirabello. Trzeba pamiętać, że była tu nie tylko forteca, ale też jeszcze do połowy XX wieku kolonia trędowatych.

Inna atrakcją tego regionu jest plaża Vai, którą porasta las palmowy, jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż Europy.