Business Joomla Templates by iPage Hosting Review
Nadrzędna kategoria: ROOT Kategoria: Uncategorised Utworzono: środa, 19 luty 2014 Poprawiono: wtorek, 04 sierpień 2015 Opublikowano: środa, 19 luty 2014 Super User
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kreta jest największą wyspą grecką, piątą co do wielkości, leży na Morzu Śródziemnym pomiędzy Europą, Azją i Afryką. 

Piękno Krety, zabytki i mitologia grecka

Ze względu na swoje położenie geograficzne między Afryką, Europą i Azją Mniejszą, a także ze względu na łagodny klimat, Kreta stała się centrum kultury już w neolicie. Pierwsze prehistoryczne osady pojawiły się na Krecie około 6000 r. p.n.e. Natomiast już 2600 r. p.n.e. zamieszkiwali wyspę osadnicy, którzy znali się na obróbce brązu. Na ten roku datuje się rozkwit kultury minojskiej, który osiągnął swój szczyt około 1950 r. p.n.e. wraz z budową imponujących pałaców w Knossos, Faistos i Malia.

Mitologia mówi, że to właśnie w jaskini na Krecie bogini Rea ukryła noworodka Zeusa, w tej jaskini był on wychowywany przez nimfy i ukrywany przed Kronosem. To także na Krecie Zeus przebrany za byka, uwiódł Europę. Efektem ich burzliwego związku był syn Minos, który rządził Kretą i przekształcił ją w potężne imperium dominujące na znacznym obszarze Morza Śródziemnego. W czasach minojskich nawet Attyka będąca sama w sobie potężnym miastem zmuszona była płacić daniny minojskiej Krecie. Jak w każdym micie można doszukiwać się ziarna prawdy tak i w tych historiach prawdą jest istnienie potężnego i bogatego królestwa a właściwie cywilizacji, która jest uważana za jedną z najstarszych a zarazem najbardziej tajemniczych na kontynencie europejskim. Tajemnica tkwi w jej upadku, który datuje się na okres 1450 r. p.n.e.-1400 r. p.n.e., który prawdopodobnie nastąpił z powodu erupcji wulkanu Thera i ostatecznie doprowadził do jej upadku. Następnie wyspa dostała się w ręce Dorów, potem została skolonizowana przez Rzymian. Po okresie rzymskim Kreta staje się prowincją Bizancjum aż do przybycia do jej brzegów Arabów, którzy zajęli wyspę na ponad wiek (824-961 p.n.e.).

Historyczna Wyspa Kreta - informacje

Podczas arabskiej dominacji Kreta stała się siedliskiem piratów, którzy w korzystając z portów napadali na statki handlowe przemieszczające się po Morzu Śródziemnym. Następnie Kreta ponownie wróciła pod władzę Bizancjum i znajdowała się w ich strefie wpływów aż do przybycia Wenecjan, którzy zajęli wyspę na około pięć wieków pozostawiając swoje niezatarte piętno w budowlach i kulturze wyspy. W 1669 roku zaczął się okupacji tureckiej naznaczony okrutnymi i krwawymi powstaniami. Pod koniec XIX wieku panowanie tureckie dobiegła końca. W 1913 roku Kreta została ostatecznie dołączona do Grecji.

Turyści odwiedzający tą wspaniałą wyspę mają do wyboru wiele atrakcji, między innymi mogą zwiedzać pozostałości wspaniałych cywilizacji, odkrywać wspaniałe plaże, góry i wyjątkowo żyzne doliny i strome wąwozy. Kreta to mały wszechświat przepełniony swoistym uniwersalnym pięknem, pełnym skarbów, które aby w pełni docenić trzeba by było spędzić tu całe życie a nie tylko tygodniowy urlop. Dlatego wczasy na Krecie (oferty od TravelPlanet) cieszą się dużą popularnością pośród turystów, a wielu z nich powraca na wyspę wielokrotnie. Z racji swojej wielkości wyspa może zaskakiwać podczas kolejnych odwiedzin. Rethymnon, Heraklion czy Chania to największe i najpopularniejsze miejsca odwiedzane przez turystów. Do tego trzeba również doliczyć niezliczoną liczbę plaż czy małych miejscowości gdzie można poczuć ducha dawnej Krety.

Odsłony: 1353