Business Joomla Templates by iPage Hosting Review

Klimat i temperatury

Nadrzędna kategoria: ROOT Kategoria: Uncategorised Utworzono: środa, 19 luty 2014 Poprawiono: wtorek, 09 czerwiec 2015 Opublikowano: środa, 19 luty 2014 Super User
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na wyspie panuje umiarkowany klimat śródziemnomorski, lata są tutaj gorące i suche a zimy łagodne i wilgotne. Ze względu na swoje położenie panuje tutaj najłagodniejszy klimat w całej Grecji. Leżące centralne góry rozciągając się ze wschodu na zachód tworzą naturalną barierę dla północno-zachodnich wiatrów i sprawiają, że panują tu zróżnicowane warunki pogodowe. Na północy panują temperatury podobne jak w większości europejskich kurortów śródziemnomorskich. Południowa Kreta jest cieplejsza, bardziej sucha i bardziej słoneczna, średnio ponad 280 słonecznych dni w roku sprawia, że bardziej przypomina wybrzeże Afryki Północnej. Regiony górskie są chłodniejsze i zróżnicowanie na pory roku jest tutaj bardziej widoczne. Na dużych wysokościach występują obfite opady śniegu, który na szczytach można obserwować jeszcze w czerwcu.

Zobacz aktualną prognozę pogody w Heraklionie na Zooverze: http://www.zoover.pl/grecja/kreta/heraklion/pogoda

Temperatury latem na południu osiągają średnio 30 stopni, w lipcu i sierpniu mogą dochodzić nawet do 40 stopni, zwłaszcza gdy wieje od Afryki sirocco. Zdecydowanie łagodniejsze temperatury panują jesienią, w październiku i listopadzie pojawią się co prawdą więcej opadów, ale warunki są zdecydowanie bardziej przyjazne, zwłaszcza jeśli zależy nam na zwiedzaniu zabytków a nie tylko leniuchowaniu na plaży. Zimy są tutaj łagodne, pojawia się zdecydowanie większa ilość opadów deszczu, burze, temperatury spadają do około 16 stopni. Wiosną temperatury osiągają średnio 20 stopni, zmniejsza się też ilość opadów, jest to bardzo dobry czas na urlop, zarówno ze względu na przyjemniejszą pogodę jak i mniejszą ilość turystów.

Odsłony: 2990