Business Joomla Templates by iPage Hosting Review

Heraklion

Heraklion to największy pod względem obszaru i najbardziej zaludnionym nomos na Krecie. Wciśnięty malowniczo między dwoma imponującymi pasmami górskimi Heraklion oferuje wyjątkowe skarby archeologiczne, szereg malowniczych wiosek, rozległe doliny z gajami oliwnymi i winnicami, jak także najlepiej zorganizowaną infrastrukturą turystyczną na Krecie. Unikalne połączenie miejskiego krajobrazu oraz bogactwa atrakcji środowiska naturalnego sprawia, że region jest atrakcyjny o każdej porze roku.

Stolica Krety, miasto Heraklion stanowi unikalną mieszankę cywilizacji bizantyjskiej z budowlami weneckimi i osmańskimi. Miasto powstało prawdopodobnie w IX wieku p.n.e., w czasach bizantyjskich nazywało się Kastro, niestety nic nie wiadomo o tym okresie, ponieważ nie zachowała się żadna dokumentacja. W latach 824-961 było w rękach Saracenów i nazywało się Chandak. Po czasach bizantyjskich zostało sprzedane Wenecjanom, którzy znacząco przyczynili się do jego rozkwitu. Rozbudowali je, otoczyli murami, niestety to nie uchroniło go przed Turkami i dopiero w 1913 roku zostało dołączone do Królestwa Grecji przybierając nazwę Heraklion. Miasto z tak burzliwą historią ma wiele do zaoferowania turystom spędzającym tutaj urlop Oprócz twierdzy Kastro Koule, portu i weneckich murów, które wciąż otaczają część miasta warta obejrzenia jest Fontanna Morosiniego ozdobiona czterema lwami, jest chyba jednym z najbardziej znanych zabytków w mieście. Zbudowana została przez weneckiego gubernatora Francesco Morosini w XVII wieku i jej zadaniem było dostarczanie wody.

Koniecznie trzeba też odwiedzić Muzeum Archeologiczne, w którym zgromadzono wiele eksponatów kultury minojskiej łącznie z freskami z pałacu w Knossos. Świadectwem zmieniających się władców miasta jest tez katedra Agios Titos, która kolejno była w rękach bizantyjskich, weneckich i tureckich czego ślady widać w jej wystroju.

Jeśli zmęczy nas już oglądania zabytków to warto zajrzeć na ulicę 1866, gdzie mieści się bazar, na którym można kupić produkty pochodzące z całego świata. W pobliżu Heraklionu leży miejscowość Knossos, w której znajduje się Pałac Minojski będący głównym ośrodkiem kultury minojskiej. Pochodzi on z 2000 roku p.n.e., około 1700 roku p.n.e. zburzyło go trzęsienie ziemi, na jego miejscu powstał o wiele większy budynek, które wraz z końcem cywilizacji minojskiej w 1400 r. p.n.e. został zniszczony przez Achajów.

Region Heraklion to nie tylko zabytki kultury minojskiej, ale tez piaszczyste plaże w Agia Pelagia, gdzie panują tez doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, szczególnie nurkowania. Z kolei miejscowość Gournes jest znana z akwarium morskiego, w którym można zobaczyć ponad 4000 organizmów żyjących w Morzu Śródziemnym.

Heraklion posiada port lotniczy: http://www.heraklion-airport.info - warto zapoznać się ze stroną www lotniska przed podróżą samolotem do Heraklionu na Krecie.