Business Joomla Templates by iPage Hosting Review

Chania

Nomos Chania ze stolica o tej samej nazwie znajduje się w zachodniej części wyspy i jest zdominowany przez obszar górski oraz słynny Park Narodowy, zajmujący większą część regionu. Region ten znany jest z masywu górskiego Białe Góry - Lefka Ori. Jest to idealne miejsce dla ludzi lubiących czynny wypoczynek, ponieważ panują tutaj doskonałe warunki do uprawiania turystyki górskiej, można się wspinać lub po prostu spacerować po górach, Zarówno amator jak i profesjonalista znajdzie coś tutaj dla siebie.

Oprócz dobrze przygotowanych tras i schronisk turystów przyciąga tu też najdłuższy, bo liczący 18 km Wąwóz Samaria. Szlak turystyczny prowadzący przez niego ma około 16 km a przejście jego zajmuje średnio 6 godzin. W czasie wędrówki można podziwiać niezwykłe krajobrazy, nietkniętą ręką ludzką roślinność, ale trzeba wiedzieć, że nie jest to trasa dla każdego. Przejście jej wymaga odpowiedniego przygotowania i dobrej kondycji.

Dużą atrakcją tego regionu jest też samo miasto Chania, które jest drugim co do wielkości miastem wyspy a jego historia sięga czasów minojskich. I tak jak cała wyspa nosi w sobie ślady panowania Bizancjum, Arabów czy Wenecjan. Znakiem rozpoznawczym miasta jest niewątpliwie pochodzący z XIV wieku Port Wenecki. Niezwykłej urody zatoka jest oddzielona falochronem, na którego końcu stoi XVI wieczna latarnia morska a w pobliżu Bastion św. Mikołaja. Kręte uliczki, przepiękna promenada pozwalają poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Pełno tu barów, restauracji, sklepików a także warsztatów rękodzielniczych. Stąd już niedaleko do Meczetu Janczarów, który jest świadectwem obecności na tych ziemiach Turków. Warto też zajrzeć do Muzeum Morskiego i do Arsenału, a także zobaczyć fragment obwarowań czyli Fort Firkas, w którym obecnie mieści się Muzeum Marynarki. Wędrując dalej dotrzemy do dzielnicy Splantzia, gdzie można podziwiać kościół Agios Niklaos, mury miejskie oraz halę targową, która powstała na wzór hal marsylskich a zbudowaną ją w miejscy dawnej agory.

Chania to też raj dla wielbicieli odpoczynku na plaży z najbardziej znaną Golden Beach, gdzie jest miękki i czysty piasek a woda jest przejrzysta. Przyjemnie spędzą tutaj czas rodziny z dziećmi, bo jest dobrze przygotowania dla nich infrastruktura. Plaże w okolicach Chanii znane są z czystości i wiele z nich jest oznaczonych Błękitną flagą, która otrzymuje się od UE za czyste wody.