Business Joomla Templates by iPage Hosting Review

Kreta dla aktywnych – bajkowy wąwóz Samaria

Wycieczka do malowniczego wąwozu Samaria to idealna propozycja spędzenia wolnego czasu dla osób, pragnących przeżyć ekscytującą przygodę na łonie natury, wśród bogatej flory i endemicznych (występujących jedynie na danym obszarze) gatunków roślin i zwierząt. Najdłuższy w Europie wąwóz liczy aż 18 km, z czego 16 km jest udostępnionych do zwiedzania. Obiekt znajduje się na samym południu Krety, w pobliżu Morza Libijskiego, a otaczają go wspaniałe góry Lefka Ori.

Co warto wiedzieć przed wyprawą?

Wąwóz Samaria otwarty jest dla turystów jedynie od maja do września, jednak ze względu na bardzo wysokie temperatury w miesiącach wakacyjnych (ok. 40 stopni Celsjusza) na wyprawę warto wybrać się wiosną. Trekking trwa zazwyczaj od 4 do 6 godzin, dlatego należy pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości wody oraz kremie z filtrem i nakryciu głowy. Niezbędnym wyposażeniem są również dobre buty trekkingowe z grubą podeszwą, sięgające za kostkę, trasa prowadzi bowiem przez ostre kamienie.

Osoby wykończone długą wędrówką mogą skorzystać z opcji przejazdu osiołkiem, jednak cena takiej przeprawy wynosi aż 50 euro. Bilet wstępu na teren Parku Narodowego wąwozu kosztuje zaś 5 euro. Warto również pamiętać, iż po godzinie 16 turyści zostaną wpuszczeni jedynie 2 km w głąb wąwozu, zaś obszar Samarii należy opuścić do gdz. 17.30. Po wyjściu z wąwozu warto udać się do portu w Agia Romueli, skąd kursuje prom transportujący zwiedzających do Hora Sfakion.

Samria – atrakcje na trasie

Trasę, prowadzącą do wąwozu, można rozpocząć od strony wyżyny Omalos, (ok. 1200 m n.p.m.). Wjazd krętymi uliczkami na Omalos zapewnia zapierające dech w piersiach widoki i spory zastrzyk adrenaliny. Pierwszy etap szlaku wiedzie przez sosnowy las, tzw. Drewniane Schody. Warto wiedzieć, iż najwęższy odcinek szlaku (Stalowe Wrota) ma jedynie 3 m szerokości pomiędzy ścianami skał. Na ternie Samarii przyjrzeć się można endemicznym gatunkom roślin oraz zwierząt. Jednym z najbardziej popularnych przykładów unikatowej fauny są słynne kozy kri kri. Ciekawym etapem trasy jest również przejście przez opuszczoną wioskę Samarię, gdzie zobaczyć można m.in. cerkiew z XIV-wiecznymi freskami.